Teisės aktų naujienosSpausdintiAtgal

  • Valstybinei darbo inspekcijai reikės teikti papildomą informaciją (nuo 2008 07 01)
  • Darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugų teikimas bus licencijuojamas
  • Darbo vietų įrengimas statybvietėse

Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 1, 2, 5, 8, 12, 15, 16, 21, 25, 27, 29, 34, 38, 39, 44, 45 straipsnių pakeitimo ir papildymo, V skyriaus pavadinimo pakeitimo bei Įstatymo papildymo 121 straipsniu ir priedu įstatymas
(2007 06 07 Nr. X-1169, Žin., 2007 06 23, Nr. 69-2720)

Nuo 2008 m. liepos 1 d. reikės teikti papildomą informaciją Valstybinei darbo inspekcijai
Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (toliau - DSSĮ) 39 straipsnis papildytas nauja 5 dalimi, pagal kurią:
"Informaciją apie darbuotojų saugos būklę ir darbo vietų atitiktį darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimams vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus nustatyta tvarka įmonės teikia Valstybinei darbo inspekcijai."

Nuo 2008 m. liepos 1 d. darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugų teikimas bus licencijuojamas
Nuo 2008 m. liepos 1 d. darbdavys galės sudaryti sutartį dėl darbo saugos ir sveikatos paslaugų teikimo tik su licencijuotu fiziniu ar (ir) juridiniu asmeniu (DSSĮ 12 str. 1 dalis).

Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas papildytas 121 straipsniu:
"121 straipsnis. Juridinių ir fizinių asmenų, teikiančių darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas, licencijavimas
1. Darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas gali teikti fizinis, juridinis asmuo ar užsienio valstybės juridinio asmens filialas, turintys licenciją, kuri suteikia teisę teikti įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos paslaugas, ir apsidraudę savo civilinę atsakomybę.
2. Darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugų teikimo licencijavimo taisyklių nustatyta tvarka licencijas išduoda, sustabdo jų galiojimą, panaikina galiojimą ir panaikina galiojimo sustabdymą, prižiūri ir kontroliuoja, kaip laikomasi licencijuojamos veiklos sąlygų, Vyriausybės įgaliota institucija. Darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugų teikimo licencijavimo taisykles (toliau – Taisyklės) tvirtina Vyriausybė.
3. Juridinis asmuo, norintis gauti licenciją, turi atitikti šiuos reikalavimus:
1) steigimo dokumentuose turi būti numatyta įmonės veiklos tikslai – teikti darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas ir atlikti įmonei teikiamų paslaugų kokybės kontrolę;
2) įmonės specialistai privalo būti atestuoti vadovaujantis Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendraisiais nuostatais. Atsižvelgiant į įmonių, kurioms teikiamos darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos paslaugos, ekonominės veiklos rūšį ir profesinės rizikos pobūdį, tarnyboje turi būti specialistai, turintys technikos, ergonomikos, chemijos ar kitų techninių sričių aukštąjį ar aukštesnįjį inžinerinį išsilavinimą pagal specialiąsias studijų programas, taip pat profesinės sveikatos specialistai, atitinkantys sveikatos apsaugos ministro nustatytus kvalifikacinius reikalavimus;
3) turėti paskirtą darbuotojų saugos ir sveikatos specialistą, kuris vadovautų paslaugų įmonėse teikimo organizavimui ir vykdytų tokių paslaugų teikimo kontrolę;
4) turėti reikalingą įrangą, prietaisus bei kitas darbui reikalingas priemones.
4. Fizinis asmuo, norintis gauti licenciją, privalo būti atestuotas vadovaujantis Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendraisiais nuostatais. Atsižvelgiant į įmonių, kurioms bus teikiamos darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugos, ekonominės veiklos rūšį ir profesinės rizikos pobūdį, fizinis asmuo turi turėti technikos, ergonomikos, chemijos ar kitų techninių sričių aukštąjį ar aukštesnįjį inžinerinį išsilavinimą pagal studijų programas arba specialias darbuotojų saugos ir sveikatos specialisto studijų programas; taip pat turi turėti reikalingą įrangą, prietaisus bei kitas darbui reikalingas priemones.
5. Sprendimas dėl licencijos išdavimo ar motyvuotas atsisakymas ją išduoti turi būti pateiktas darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas teikiančiam fiziniam ar juridiniam asmeniui ne vėliau kaip per 30 dienų nuo paraiškos (prašymo) gavimo. Laikas, per kurį pareiškėjas pateikia trūkstamus duomenis, neįskaitomas į sprendimo priėmimo laikotarpį, tačiau tokiu atveju sprendimas turi būti priimtas ne vėliau kaip per 45 dienas nuo paraiškos (prašymo) gavimo. Jei licencijos turėtojas prašo pakeisti dokumentus, pateiktus licencijai gauti, laikotarpis, per kurį pakeičiami šie dokumentai arba priimamas motyvuotas sprendimas atsisakyti pakeisti, turi būti ne ilgesnis kaip išduodant ar atsisakant išduoti licenciją.
6. Licencija išduodama neterminuotam laikui.
7. Priėmus sprendimą išduoti licenciją, už jos išdavimą mokama Vyriausybės nustatyto dydžio valstybės rinkliava.
8. Licencija neišduodama, jeigu:
1) darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas teikiantis ar tokias paslaugas teikti siekiantis juridinis asmuo neatitinka šio straipsnio 3 dalyje nustatytų reikalavimų arba fizinis asmuo, teikiantis darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas ar siekiantis teikti tokias paslaugas, neatitinka šio straipsnio 4 dalyje nustatytų reikalavimų;
2) pateikti paraiška ir dokumentai neatitinka šio įstatymo ir (ar) kitų teisės aktų nustatytų reikalavimų;
3) darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas teikiančiam juridiniam ar fiziniam asmeniui buvo panaikintas licencijos galiojimas ir nuo licencijos galiojimo panaikinimo nepraėjo 6 mėnesiai.
9. Vyriausybės įgaliota institucija gali priimti sprendimą sustabdyti licencijos galiojimą Taisyklėse nustatytam terminui arba panaikinti licencijos galiojimą šiais atvejais:
1) darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas teikiančio juridinio ar fizinio asmens prašymu;
2) jeigu paaiškėja, kad darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas teikiantis juridinis arba fizinis asmuo Vyriausybės įgaliotai institucijai pateikė neteisingus dokumentus;
3) jeigu nustatoma, kad darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas teikiantis juridinis arba fizinis asmuo nesilaiko šio įstatymo, taisyklių nustatytų licencijuojamos veiklos sąlygų;
4) jeigu darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas teikiantis juridinis arba fizinis asmuo, kuriam licencijos galiojimas buvo sustabdytas, per nustatytą terminą nepašalina pažeidimų, dėl kurių licencijos galiojimas buvo sustabdytas;
5) kai darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas teikiantis juridinis asmuo įgyja likviduojamo ar reorganizuojamo juridinio asmens teisinį statusą.
10. Licencijos galiojimo sustabdymas panaikinamas, kai Vyriausybės įgaliota institucija, gavusi darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas teikiančio juridinio ar fizinio asmens raštišką pranešimą apie pašalintus licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimus, nustato, kad darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas teikiantis juridinis ar fizinis asmuo pašalino nurodytus pažeidimus.
11. Vyriausybės įgaliota institucija apie licencijos išdavimą, galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą ar licencijos juridiniam asmeniui panaikinimą praneša Juridinių asmenų registrui šio registro nuostatuose nustatyta tvarka. Apie licencijos išdavimą, galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą ar licencijos juridiniam asmeniui arba fiziniam asmeniui panaikinimą Vyriausybės įgaliota institucija taip pat skelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ ir Vyriausybės įgaliotos institucijos interneto svetainėje. Vyriausybės įgaliota institucija, panaikinusi licencijos galiojimą, apie tai nedelsdama, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, raštu praneša darbuotojų saugos ir sveikatos paslaugas teikiančiam juridiniam arba fiziniam asmeniui ir nurodo priežastis. Sprendimas dėl licencijos galiojimo sustabdymo ar panaikinimo įsigalioja po 10 darbo dienų nuo jo priėmimo."

Į Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymą perkeltos kai kurios Profesinės sveikatos priežiūros įstatymo nuostatos
Profesinė sveikata – darbuotojų sveikata, kuriai išsaugoti ir stiprinti vykdoma darbo aplinkos kenksmingų veiksnių, lemiančių sveikatos pakenkimus, prevencija, darbo aplinkos pritaikymas darbuotojų fiziologinėms ir psichologinėms galimybėms, darbuotojų sveikatos priežiūra, įgyvendinamos sveikatos stiprinimo priemonės (DSSĮ 2 str. 30 dalis).

Profesinės sveikatos specialistais įmonėse gali dirbti darbo medicinos ir (ar) darbo higienos gydytojai, taip pat sveikatos priežiūros specialistai, turintys aukštąjį universitetinį medicinos, visuomenės sveikatos, slaugos išsilavinimą arba turintys neuniversitetinį visuomenės sveikatos ar slaugos išsilavinimą ir atitinkantys sveikatos apsaugos ministro nustatytus kvalifikacinius reikalavimus (DSSĮ 8 str. 2 dalis).

Perkėlus Profesinės sveikatos priežiūros įstatymo nuostatas Į Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymą, pats Profesinės sveikatos priežiūros įstatymas pripažintas netekusiu galios (2007 06 07 įstatymu Nr. X-1171, Žin., 2007 06 23, Nr. 69-2722).

Darbo vietų įrengimas statybvietėse
Statybvietės turi atitikti darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus, nustatytus socialinės apsaugos ir darbo ministro ir aplinkos ministro patvirtintuose Darboviečių įrengimo statybvietėse nuostatuose. Darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimai konkrečiai statybvietei nustatomi statinio techniniame projekte, vadovaujantis Darboviečių įrengimo statybvietėse nuostatais ir atitinkamais statybos techniniais reglamentais. Statybos darbų technologijos projekte numatomos konkrečios priemonės, užtikrinančios darbuotojų saugą ir sveikatą statinio statybos metu. Kai statinį projektuojant arba statant dalyvauja daugiau negu vienas rangovas, Darboviečių įrengimo statybvietėse nuostatuose nustatyta tvarka privalo būti paskirtas vienas ar keli saugos ir sveikatos koordinatoriai, kurių pareigos ir teisės nustatomos Darboviečių įrengimo statybvietėse nuostatuose (DSSĮ 15 str. 1 dalis).